"Velmi dobře znám záludná zákoutí mánie s psychózou, a také nesnadnou cestu z deprese (maniodeprese).

Dnes se snažím prostřednictvím tohoto blogu pomáhat lidem žijícím s bipolární afektivní poruchou (BAP) a jejich rodinám, jak s BAPkou žít plnohodnotný život.

Ráda bych, aby můj příběh byl nadějí, že z pekla psychiatrické diagnózy i léčebny existuje cesta ven."


Můj příběh


Dnes mám poměrně stabilní, a mohu říci, vysněnou práci, přátele i hezké vztahy v rodině. Stále nade mnou sice visí bájný Damoklův meč, protože bipolární afektivní porucha (BAP), se kterou žiji, se může kdykoliv rozvinout v opojnou mánii s psychózou nebo bolestnou depresi. 

Vím ale, co jsem před lety nevěděla, že to utrpení vždy jednou skončí. S Damoklovým mečem jsem se smířila a žiju vcelku spokojeným životem i s BAPkou, jak jí říkám. 

Nyní pracuji jako reportérka, moderátorka a kameramanka. Tvořím audio a video reportáže, píšu reportážní články a zpracovávám pro podnikatele a podnikatelky videa.

Mám psa, který je mou každodenní oporou a sen, že bych jednou ráda vytvořila místo pro všechny lidi žijící s BAPkou a jejich rodiny. Místo, kde se budou moci schoulit a zregenerovat.


Bylo to 20 let na horské dráze, která mne stála půl miliónu


Trvalo mi ale přes 20 let,  stálo to mě, mimo mého utrpení a utrpení celé rodiny i přátel, osobně kolem půl milionu a možná další milion zdravotní pojišťovnu, než jsem přišla na to, jak žít s BAPkou víc v pohodě a užívat si života na pomyslné hranici mezi mániídepresí


Všechno to začalo v mých 14 letech. Už v té době jsem mívala záchvaty. Byla jsem velmi citlivá a jak se říká emocionální. Každý neúspěch, i třeba trojka z matiky, nebo nedorozumění s rodiči, byly u mě spouštěči velkého emočního tlaku, který se nedal vydržet.

Byly to doby, kdy jsem propadala zoufalství a volala všem kamarádkám s prosbou o radu. Byly to doby, kdy jsem volala v afektu a nevědomě o pomoc tím, že jsem se sebepoškozovala - konkrétně řezala zápěstí. Při prvních opilostech se objevily psychózy, o kterých jsem neměla ani ponětí a myslela si, že jsou to následky alkoholu.


První diagnostikovaná deprese přišla v 17 letech


V mých 17 letech přišla velká deprese, o které jsem nevěděla, že je deprese, ale byla jsem přesvědčená, že jsem línáneschopná. Ze samých jedniček jsem se propadla na čtyřky. Začala jsem si myslet, že jsem hloupá. Za všechno jsem se obviňovala, i za teroristické útoky v New Yorku 2001. V mysli jsem mohla za všechno zlé na světě.


Myslela jsem si, že jsem ten nejhorší člověk, zrůda, která si zaslouží zemřít. Byla jsem přesvědčená, že jsem zbytečná, že život nemá žádný smysl a že všem kolem sebe život jen otravuji. Že by zkrátka na světě bylo beze mě lépe.

Když rodiče zjistili, že se sebepoškozuji, zavedli mne k psycholožce a ta pak k psychiatričce. Na psychiatrii mi moc ale terapiemi a tehdejším přístupem tenkrát nepomohli. První diagnóza byla střední deprese.

Nasadili mi jen léky a vždy jsem odcházela akorát s pocitem: jo, holka zvykej si, to je život. Z léků jsem navíc měla pocit, že mě tlumí. Částečně to byla pravda, z velké  části to byly právě projevy deprese.

Styděla jsem se, že se léčím na psychiatrii, nikomu jsem to neříkala. Tak moc jsem se styděla. Styděla jsem se, že jsem blázen a že mě nikdo nebude mít rád. Začala jsem mít ze sebe strach:  “Když se přece léčím na psychiatrii, tak jsem přece psychopat a ti přece vraždí.” Začala jsem se ještě víc nenávidět.


V 19 letech mi zázračně pomohl pejsek a delší dobu bylo ticho


V době dospívání jsem dostala jako dárek od známé pejska. Díky němu jsem zvládla v dospívání mít pro koho žít. I když se rodiče snažili, tak od jeho jediného jsem cítila lásku a díky němu jsem samé čtyřky na gymplu zase vytáhla na samé jedničky na maturitním vysvědčení. Na psychiatrii jsem přestala docházet. Měla jsem pocit, že jsem se uzdravila. 


Zdárně a dokonce s červeným diplomem jsem pak vystudovala vysokou školu, měla jsem i velmi dobrá zaměstnání. Ta jsem ale poměrně často měnila, stejně tak mi z různých příčin nevycházely početné partnerské vztahy. BAPka se pomalu a nenápadně začala hlásit o slovo tím, že kolegové a partneři na mně sledovali výrazné výkyvy nálad, ale i mně samotné se začaly ozývat myšlenky na sebepoškozování. 

A protože psychiatr ani psycholog mi v 17 letech nepomohli, neměla jsem v ně důvěru, a také proto, že jsem se styděla, začala jsem navštěvovat různé alternativní semináře a aplikovat na sebe psychologické i ezoterické postupy, které nejsou západní medicínou zas tak prověřené.

Do různých metod, přístupů, seminářů, přednášek, knížek, pobytů  jsem investovala opravdu 500 000 Kč v průběhu 10 let, takže na ně šla veškerá má výplata. Pomohlo to trochu, hodně to vzalo, ale dle mě to spíš byly všechno katalyzátory (urychlovače), abych se na tu psychiatrii přeci jen dostala.


První diagnostikovaná mánie s psychózou přišla ve 30-ti


Poprvé mne s akutní mánii s psychózou za asistence policie hospitalizovali ve 30 letech (rok 2016) v Psychiatrické nemocnici v Opavě. Poprvé jsem si tam pobyla tři měsíce. Když odezněla psychóza a později i mánie, nastal velký propad do těžké deprese, kdy pro mne byl výkon dne dojít si na záchod


Ovlivněná alternativními přístupy o duševním zdraví (i když si nemyslím, že jsou špatné, jde jen o jiný úhel pohledu) jsem odmítala brát léky. Nechtěla jsem si přiznat, že se jedná o onemocnění - alespoň dle klasické západní medicíny. Právě ale klasické medicíny a ověřených postupů se nyní primárně držím, protože ty jediné mě dokázaly přivést zpátky ke spokojenému životu. 

V roce 2017 přišla další mánie s psychózou a opět mne za asistence policie hospitalizovali. Následovaly propady do těžkých depresí, takže z celého roku 2017 si pamatuji hlavně psychiatrii, případně stacionář. Takový scénář se opakoval ještě několikrát. 


Zlom nastal na uzavřeném psych. oddělení VFN v Praze


Zasádní zlom nastal na uzavřeném oddělení psychiatrie VFN v Praze. Byl zde lékař, kterému jsem začala důvěřovat a který si na mě udělal čas. Začal mi vše dopodrobna vysvětlovat. Vysvětlil mi, co se se mnou děje a proč je důležité brát léky. Po několika nezdařených pokusech najít si zároveň psychologa, který by mi seděl, jsem i v tom na doporučení lékaře nakonec byla úspěšná. 


Od té doby jsem prošla a procházím mnoha psychoterapiemi (např. klasická psychoterapie, arteterapie, muzikoterapie), načetla jsem mnoho informací o fungování mozku i těla, že existují spouštěče a že léky nejsou nutné zlo, zhlédla desítky zahraničních i českých videí o BAPce. 

Ve svém životě jsem si však nechala i právě část z alternativních přístupů (např. aromaterapii nebo krátkou meditaci). Vše jsem si pospojovala do takového koktejlu, který když správně namíchám, jsem schopna pracovat, mít pěkné vztahy a žít v souladu sama se sebou. Být v klidu, spokojená a někdy i opravdově šťastná.


Tvořím tento blog: pro vás i pro mě


A protože vím, jak důležité je pro člověka s BAPkou a jeho rodinu pocit, že v tom nejsou sami, rozhodla jsem se psát tento blog. Ráda bych vám byla oporou i inspirací, že se to dá zvládnout, že v tom nejste sami - protože to bylo to, co nejvíc pomáhalo mne, když jsem byla na úplném dně. 


Zázračný lék nemám, protože každý jsme individuální. Nabídnout však mohu světýlko naděje a pár tipů, jak s BAPkou plnohodnotně žít a nezbláznit se z ní. 

S láskou, úctou a pokorou, 

Bipolární kočka - autorka